sportsclub.dk

Kampprogram: EM I Fodbold 2020

Udgivet d. 03.03.2020
Skrevet af: Redaktion

Den 12. juni 2020 skydes europamesterskaberne i fodbold endelig i gang i den italienske hovedstad Rom, hvor Tyrkiet og Italien møder hinanden i turneringens åbningskamp.

Vi glæder os afsindigt meget - især til at se det danske landshold spille en slutrunde på hjemmebane, hvilket der nok går lang tid, før vi får lov at se igen.

Du finder i denne artikel alle informationer om EM i fodbold 2020, hvor vi har samlet en oversigt over værtslande, inklusiv byer og stadioner, grupperne og selvfølgelig det fulde kampprogram.

Først efter d. 31. marts 2020 kendes alle grupperne definitivt, da Nations League-playofffinalerne først er færdigspillet dér.

Værstlande, byer og stadioner EM 2020

Aserbajdsjan

By: Baku

Stadion: Baku Olympic Stadium (Kapacitet: 68.700)

På det aserbajdsjanske stadion Baku Olympic Stadium i Baku skal der spilles tre kampe i gruppe A og desuden en kvartfinale.

Danmark

By: København

Stadion: Telia Parken (Kapacitet: 38.065)

På det danske stadion Telia Parken i København skal der spilles tre kampe i gruppe B (alle Danmarks kampe) og desuden en ottendedelsfinale.

England

By: London

Stadion: Wembley (Kapacitet: 90.000)

På det engelske stadion Wembley i London skal der spilles tre kampe i gruppe D og desuden en ottendedelsfinale, begge semifinaler og finalen.

Holland

By: Amsterdam

Stadion: Johan Cruyff Arena (Kapacitet: 54.990)

På det hollandske stadion Johan Cruyff Arena i Amsterdam skal der spilles tre kampe i gruppe C og desuden en ottendedelsfinale.

Irland

By: Dublin

Stadion: Aviva Stadium (Kapacitet: 51.700)

På det irske stadion Aviva Stadium i Dublin skal der spilles tre kampe i gruppe E og desuden en ottendedelsfinale.

Italien

By: Rom

Stadion: Stadio Olimpico (Kapacitet: 72.698)

På det italienske stadion Stadio Olimpico i Rom skal der spilles tre kamp i gruppe A (heriblandt turneringens åbningskamp) og desuden en kvartfinale.

Rumænien

By: Bukarest

Stadion: Arena Nationala (Kapacitet: 55.600)

På det rumænske stadion Arena Nationala i Bukarest skal der spilles tre kampe i gruppe C og desuden en ottendedelsfinale.

Rusland

By: Sankt Petersborg

Stadion: Krestovsky Stadium (Kapacitet: 68.134)

På det russiske stadion Krestovsky Stadium i Sankt Petersborg skal der spilles tre kampe i gruppe B og desuden en kvartfinale.

Skotland

By: Glasgow

Stadion: Hampden Park (Kapacitet: 52.063)

På det skotske stadion Hampden Park i Glasgow skal der spilles tre kampe i gruppe D og desuden en ottendedelsfinale.

Spanien

By: Bilbao

Stadion: San Mamés (Kapacitet: 53.332)

På det spanske stadion San Mamés i Bilbao skal der spilles tre kampe i gruppe E og desuden en ottendedelsfinale.

Tyskland

By: München

Stadion: Allianz Arena (Kapacitet: 75.000)

På det tyske stadion Allianz Arena i München skal der spilles tre kampe i gruppe F og desuden en kvartfinale.

Ungarn

By: Budapest

Stadion: Puskás Arena (Kapacitet: 68.000)

På det ungarnske stadion Puskás Arena i Budapest skal der spilles tre kampe i gruppe F og desuden en ottendedelsfinale.

Her er grupperne til EM 2020

Gruppe A

Gruppe B

Gruppe C

Gruppe D

Gruppe E

Gruppe F

Gruppespillets kampprogram EM 2020

12. juni 2020

Kamp: Tyrkiet - Italien

Gruppe: A

Tidspunkt: 21:00

Sted: Stadio Olimpico, Rom

13. juni 2020

Kamp: Wales - Schweiz

Gruppe: A

Tidspunkt: 15:00

Sted: Baku Olympic Stadium, Baku

Kamp: Danmark - Finland

Gruppe: B

Tidspunkt: 18:00

Sted: Telia Parken, København

Kamp: Belgien - Rusland

Gruppe: B

Tidspunkt: 21:00

Sted: Krestovsky Stadium, Sankt Petersborg

14. juni 2020

Kamp: England - Kroatien

Gruppe: D

Tidspunkt: 15:00

Sted: Wembley, London

Kamp: Østrig - Vinderen af Nations League-playofffinale D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) eller A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn)

Gruppe: C

Tidspunkt: 18:00

Sted: Arena Nationala, Bukarest

Kamp: Holland - Ukraine

Gruppe: C

Tidspunkt: 21:00

Sted: Johan Cruyff Arena, Amsterdam

15. juni 2020

Kamp: Vinderen af Nations League-playofffinale D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) eller A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn) - Tjekkiet

Gruppe: D

Tidspunkt: 15:00

Sted: Hampden Park, Glasgow

Kamp: Polen - Vinderen af Nations League-playofffinale B (Bosnien-Hercegovina, Nordirland, Slovakiet, Irland)

Gruppe: E

Tidspunkt: 18:00

Sted: Aviva Stadium, Dublin

Kamp: Spanien - Sverige

Gruppe: E

Tidspunkt: 21:00

Sted: San Mamés, Bilbao

16. juni 2020

Kamp: Vinderen af Nations League-playofffinale A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn) eller D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) - Portugal

Gruppe: F

Tidspunkt: 18:00

Sted: Puskás Arena, Budapest

Kamp: Frankrig - Tyskland

Gruppe: F

Tidspunkt: 21:00

Sted: Allianz Arena, München

17. juni 2020

Kamp: Finland - Rusland

Gruppe: B

Tidspunkt: 15:00

Sted: Krestovsky Stadium, Sankt Petersborg

Kamp: Tyrkiet - Wales

Gruppe: A

Tidspunkt: 18:00

Sted: Baku Olympic Stadium, Baku

Kamp: Italien - Schweiz

Gruppe: A

Tidspunkt: 21:00

Sted: Stadio Olimpico, Rom

18. juni 2020

Kamp: Ukraine - Vinderen af Nations League-playofffinale D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) eller A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn)

Gruppe: C

Tidspunkt: 15:00

Sted: Arena Nationala, Bukarest

Kamp: Danmark - Belgien

Gruppe: B

Tidspunkt 18:00

Sted: Telia Parken, København

Kamp: Holland - Østrig

Gruppe: C

Tidspunkt 21:00

Sted: Johan Cruyff Arena, Amsterdam

19. juni 2020

Kamp: Sverige - Vinderen af Nations League-playofffinale B (Bosnien-Hercegovina, Nordirland, Slovakiet, Irland)

Gruppe: E

Tidspunkt: 15:00

Sted: Aviva Stadium, Dublin

Kamp: Kroatien - Tjekkiet

Gruppe: D

Tidspunkt 18:00

Sted: Hampden Park, Glasgow

Kamp: England - Vinderen af Nations League-playofffinale D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) eller A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn)

Gruppe: D

Tidspunkt 21:00

Sted: Wembley, London

20. juni 2020

Kamp: Vinderen af Nations League-playofffinale A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn) eller D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) - Frankrig

Gruppe: F

Tidspunkt: 15:00

Sted: Puskás Arena, Budapest

Kamp: Portugal - Tyskland

Gruppe: F

Tidspunkt: 18:00

Sted: Allianz Arena, München

Kamp: Spanien - Polen

Gruppe: E

Tidspunkt: 21:00

Sted: San Mamés, Bilbao

21. juni 2020

Kamp: Italien - Wales

Gruppe: A

Tidspunkt: 18:00

Sted: Stadio Olimpico, Rom

Kamp: Schweiz - Tyrkiet

Gruppe: A

Tidspunkt: 21:00

Sted: Baku Olympic Stadium, Baku

22. juni 2020

Kamp: Vinderen af Nations League-playofffinale D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) eller A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn) - Holland

Gruppe: C

Tidspunkt: 18:00

Sted: Johan Cruyff Arena, Amsterdam

Kamp: Ukraine - Østrig

Gruppe: C

Tidspunkt: 18:00

Sted: Arena Nationala, Bukarest

Kamp: Danmark - Rusland

Gruppe: B

Tidspunkt: 21:00

Sted: Telia Parken, København

Kamp: Finland - Belgien

Gruppe: B

Tidspunkt: 21:00

Sted: Krestovsky Stadium, Sankt Petersborg

23. juni 2020

Kamp: Tjekkiet - England

Gruppe: D

Tidspunkt: 21:00

Sted: Wembley, London

Kamp: Kroatien - Vinderen af Nations League-playofffinale D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo) eller A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn)

Gruppe: D

Tidspunkt: 21:00

Sted: Hampden Park, Glasgow

24. juni 2020

Kamp: Vinderen af Nations League-playofffinale B (Bosnien-Hercegovina, Nordirland, Slovakiet, Irland) - Spanien

Gruppe: E

Tidspunkt: 18:00

Sted: San Mamés, Bilbao

Kamp: Sverige - Polen

Gruppe: E

Tidspunkt: 18:00

Sted: Aviva Stadium, Dublin

Kamp: Tyskland - Vinderen af Nations League-playofffinale A (Island, Rumænien, Bulgarien, Ungarn) eller D (Georgien, Hviderusland, Nordmakedonien, Kosovo)

Gruppe: F

Tidspunkt: 21:00

Sted: Allianz Arena, München

Kamp: Portugal - Frankrig

Gruppe: F

Tidspunkt: 21:00

Sted: Puskás Arena, Budapest

Finalernes kampprogram EM 2020

27. juni 2020

Ottendedelsfinale 1

Kamp: 2A - 2B

Tidspunkt: 18:00

Sted: Johan Cruyff Arena, Amsterdam

Ottendedelsfinale 2

Kamp: 1A - 2C

Tidspunkt: 21:00

Sted: Wembley, London

28. juni 2020

Ottendedelsfinale 3

Kamp: 1C - 3D/E/F

Tidspunkt: 18:00

Sted: Puskás Arena, Budapest

Ottendedelsfinale 4

Kamp: 1B - 3A/E/F

Tidspunkt: 21:00

Sted: San Mamés, Bilbao

29. juni 2020

Ottendedelsfinale 5

Kamp: 2D - 2E

Tidspunkt: 18:00

Sted: Telia Parken, København

Ottendedelsfinale 6

Kamp: 1F - 3A/B/C

Tidspunkt: 21:00

Sted: Arena Nationala, Bukarest

30. juni 2020

Ottendedelsfinale 7

Kamp: 1D - 2F

Tidspunkt: 18:00

Sted: Aviva Stadium, Dublin

Ottendedelsfinale 8

Kamp: 1E - 3A/B/C/D

Tidspunkt: 21:00

Sted: Hampden Park, Glasgow

3. juli 2020

Kvartfinale 1

Kamp: Vinder ottendedelsfinale 6 - Vinder ottendedelsfinale 5

Tidspunkt: 18:00

Sted: Krestovsky Stadium, Sankt Petersborg

Kvartfinale 2

Kamp: Vinder ottendedelsfinale 4 - Vinder ottendedelsfinale 2

Tidspunkt: 21:00

Sted: Allianz Arena, München

4. juli 2020

Kvartfinale 3

Kamp: Vinder ottendedelsfinale 1 - Vinder ottendedelsfinale 3

Tidspunkt: 18:00

Sted: Baku Olympic Stadium, Baku

Kvartfinale 4

Kamp: Vinder ottendedelsfinale 8 - Vinder ottendedelsfinale 7

Tidspunkt: 21:00

Sted: Stadio Olimpico, Rom

7. juli 2020

Semifinale 1

Kamp: Vinder kvartfinale 1 - Vinder kvartfinale 2

Tidspunkt: 21:00

Sted: Wembley, London

8. juli 2020

Semifinale 2

Kamp: Vinder kvartfinale 3 - Vinder kvartfinale 4

Tidspunkt: 21:00

Sted: Wembley, London

12. juli 2020

Finalen

Kamp: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2

Tidspunkt: 21:00

Sted: Wembley, London

Tak til avXperten

Til denne artikel har vi modtaget støtte fra avXperten, hvilket vi gerne vil sige dem tusind tak for. Hos avXperten kan du få alt du brug for ift. AV-udstyr og elektronik, f.eks. et optisk kabel eller en omformer af typen scart til HDMI.

OM OS